Tepelná čerpadla PZP pomohla získat ocenění za nejlepší energeticky úsporný objekt

Novostavba výrobně-administrativní budovy firmy Teco a.s. získala hned dvě ocenění v prestižní soutěži Stavba roku 2018 Středočeského kraje – Cenu veřejnosti v on-line hlasování a Cenu odborné poroty za energetickou úspornost. Nový areál využívá nejmodernější a zároveň nejúspornější systém pro vytápění a chlazení. Komfort v objektu zajišťují zemní tepelná čerpadla s vrty českého výrobce PZP HEATING a.s.
 
Výrobní závod firmy Teco byl postaven na zelené louce v kolínské Průmyslové zóně Šťáralka během osmi měsíců. Půdorysem dvoupatrové budovy je obdélník o rozměrech 21 x 60 m a celý objekt stojí na 56 železobetonových pilotách. Projekt maximalizoval efektivní nakládání s energiemi. Budova je vybavena podlahovým vytápěním a teplo dodávají dvě tepelná čerpadla země-voda HP3BW 41 G. Tepelná čerpadla využívají celkem dvanácti vrtů o hloubce 125 metrů. Z nich se vede voda o teplotě přibližně 10 °C. Ta se tepelnými čerpadly ohřívá na teplotu 25 až 30 °C. Tepelná čerpadla pracují se dvěma zásobníky, jeden na topení podlahou, druhý na teplou užitkovou vodu.
 
Chlazení budovy v létě nevyžaduje žádnou klimatizaci, což významně šetří provozní náklady a současně zajišťuje výrazně příznivější klima pro zaměstnance. V letních měsících je využita k ochlazení všech prostorů přímo chladná voda z vrtů, která se přivádí do chladicích stropů. Tím, že studená voda zchladí vnitřní prostory, se sama ohřeje a opět odchází do hlubokých vrtů. Využíváním vody z vrtů k letnímu chlazení dochází k teplotní regeneraci vrtů pro další zimní období.
 
Kromě energie získané z vrtů je zužitkováno i veškeré odpadní teplo. Systém umožňuje v zimě pro ohřev využít i odpadní teplo ze serverů a z výrobní technologie. Posledním unikátním specifikem budovy je hospodaření s dešťovou vodou ze střechy, která je shromažďována v nádrži o objemu 100 m3 pod budovou. Využita je pak ke splachování na toaletách a k zavlažování trávníků. Komplexní řízení objektu má na starosti řídicí systém Tecomat Foxtrot z vlastní produkce Teco a.s.
 
Teco vyrábí a dodává své řídicí systémy do 60 zemí světa již více než 40 let a nyní se může také pochlubit inteligentním průmyslovým objektem, který slouží současně jako výukové centrum pro aplikační firmy, které se nejnovější způsob efektivního řízení mohou učit na reálném objektu.
 
 
vyrobilo NetAction.cz