Tepelná čerpadla pro rodinné domy

Tepelná čerpadla pro rodinné domy

03/04/2019

Rodinné domy

Existuje celá řada zdrojů tepla, kterými můžete vytápět Váš rodinný dům nebo ohřívat vodu. Některé zdroje tepla mají levný provoz – klasický kotel na dřevo nebo uhlí, jiné fungují bez obsluhy – elektrokotel nebo plynový kotel, další jsou šetrné k životnímu prostředí – např. kotel na biomasu. Pouze tepelné čerpadlo disponuje všemi výše uvedenými vlastnostmi najednou a zároveň je bez nároků na údržbu a velmi spolehlivé. Z těchto důvodů používáme pro vytápění rodinných domů právě tepelná čerpadla.

Tepelné čerpadlo je moderní a velmi efektivní zdroj tepla. Pro svůj provoz využívá přírodní teplo, které si zdarma půjčuje z Vašeho okolí a vrací jej zpět prostřednictvím tepelné ztráty vytápěného objektu. Jediné, co zaplatíte, je elektrická energie potřebná pro jeho provoz.

Je tepelné čerpadlo drahé?

Cena tepelného čerpadla a jeho kompletní instalace se zdá většině zájemců v prvním okamžiku značně vysoká. Nenechte se ale odradit hned na začátku a přemýšlejte! Zkuste si nejprve porovnat pořizovací cenu tepelného čerpadla a jeho provozních nákladů s jinými způsoby komfortního vytápění a ohřevu vody nebo tuto činnost svěřte odborníkům. Výsledkem budete příjemně překvapeni. Cena za instalaci tepelného čerpadla se liší například od ceny instalace plynového kotle méně, než byste čekali. V případě plynového kotle je totiž nutné započítat kromě ceny kotle i náklady na přivedení plynu k pozemku, rozvody plynu, apod. Pak už jen stačí porovnat rozdíl v investici a v provozních nákladech a rozhodnout se, zda je to pro vás finančně zajímavé.

Vzorový příklad

INVESTIČNÍ NÁKLADY

  • Investice do tepelného čerpadla vzduch-voda PZP ECONOMIC: 224 239 Kč
  • Investice do kondenzačního plynového kotle: 90 000 Kč
  • Rozdíl v investici: 134 239 Kč

PROVOZNÍ NÁKLADY
(rodinný dům s tepelnou ztrátou 8 kW, ohřev teplé vody pro 4 osoby)

  • Provozní náklady celého domu v případě plynového topení: 50 051 Kč/rok
  • Provozní náklady celého domu v případě tepelného čerpadla: 25 384 Kč/rok
  • Rozdíl v provozních nákladech: 24 667 Kč/rok

NÁVRATNOST INVESTICE

  • Návratnost investice do tepelného čerpadla 134 239 Kč / 24 667 Kč = 5 let

Z uvedeného příkladu vyplývá, že instalace tepelného čerpadla je sice o 134 239 korun dražší než instalace plynového kotle, avšak ročně tepelné čerpadlo uspoří 24 667 korun. Prostá návratnost investice pak v tomto případu vychází 5 let. Dále je to jednoduché. Za 10 let provozu ušetří tepelné čerpadlo zhruba 246 670 korun a za 15 let 370 005 korun. Pokud ceny energií i nadále porostou, budou také úspory mnohem vyšší a doba návratnosti investice kratší. Z uvedeného příkladu také vyplývá, že pořízení kvalitního tepelného čerpadla můžete financovat z výhodného bankovního úvěru. Splátky včetně nízkého úroku hravě zaplatíte z peněz ušetřených na nízkých provozních nákladech a ještě Vám zbude třeba na vysněný bazén nebo dovolenou. S postupným růstem cen primárních energií vždy už jen víc vyděláte.

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.