Zkušenosti s provozem tepelného čerpadla vzduch-voda

Zkušenosti s provozem tepelného čerpadla vzduch-voda

16/03/2022

Rodinné domy

Autor článku: Kábrtová Lucie

Rozhovor s majitelem tepelného čerpadla PZP

V dnešním článku si popovídáme s majitelem tepelného čerpadla vzduch-voda značky PZP HEATING řady DYNAMIC, kterým vytápí dům z roku 1914 o podlahové ploše 210 m2. Tento rodinný dům není nijak zateplen a jsou zde jednoduchá špaletová okna. Topná soustava se skládá z plechových radiátorů.

Jaká byla Vaše motivace k pořízení tepelného čerpadla?

Tato technologie mě oslovila na jednom stavebním veletrhu už před mnoha lety. Jak čas běžel, tak jsem si zjišťoval stále více informací a reference na konkrétní firmy, které se tepelnými čerpadly zabývají.

Proč jste se rozhodl pro tepelné čerpadlo českého výrobce?

Velkou roli při rozhodování hrálo, že na firmu PZP HEATING a.s. jsem slyšel samou chválu a především jsem vycházel z faktu, že jste na českém trhu nejdéle. Teď už vím, že jsem neudělal chybu.

Tepelné čerpadlo u rodinného domu z roku 1914.

Jak dlouho provozujete tepelné čerpadlo?

Letos se jedná o druhou topnou sezónu.

Čím jste topil dříve?

Původně jsem měl kotel na tuhá paliva a topil převážně dřevem. Stáří je však nemilosrdné, a tak jsem s přibývajícím věkem pořídil bezobslužný elektrokotel o výkonu 14,5 kW. S rostoucí cenou silové elektřiny však nebylo možné počítat, že bych to v důchodu utáhl.

To se dá pochopit, při dnešních cenách je topení elektřinou nejhorší možná volba. A teď se konečně dostaneme k tomu, co naše čtenáře zajímá nejvíce. A to je samotná spotřeba tepelného čerpadla HP3AWX 08 DYNAMIC. Vedete si nějakou statistiku?

Tepelné čerpadlo, které jsem si pořídil, má jednu velkou výhodu. Můžete si na velkém grafickém displeji kdykoliv zkontrolovat aktuální spotřebu, výkon či topný faktor a porovnat ho v rámci celkové historie. Rovněž máte možnost vidět naběhané motto hodiny kompresoru či celkovou spotřebu zařízení.

Graf vývoje jednotlivých topných faktorů za poslední rok.
Graf vývoje jednotlivých topných faktorů za poslední rok.

Takže máte nad tepelným čerpadlem neustálý dohled – to je výborné. Dokážete nám přiblížit, na kolik provoz tepelného čerpadla vychází?

To je samozřejmě poměrně komplikovaná otázka. Nelze jednoznačně říci, že s tepelným čerpadlem zaplatíte tolik a tolik. Záleží na mnoha faktorech, např. tepelné ztrátě dané nemovitosti s čímž souvisí vhodné nadimenzování tepelného čerpadla, samotné otopné soustavě ale i na délce topné sezóny. Například loňská zima byla delší než v předchozích letech, a to se se na spotřebě samozřejmě podepsalo. V neposlední řadě musíte brát v potaz, že ceny energií jdou neustále nahoru.

Celková statistika spotřeby energie, provozních hodin a průměrného topného faktoru.
Celková statistika spotřeby energie, provozních hodin a průměrného topného faktoru.

A když data zprůměrujete?

Konkrétně u mého domu to vychází na cca 8 MWh elektrické energie za topení a ohřev teplé vody, což při dnešních cenách vychází zhruba na 30 000 Kč ročně. Oproti původnímu elektrokotli jsem na třetině nákladů. Když vezmu v úvahu, že jsem dostal dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, zaplatí se mi komplet instalace tepelného čerpadla za další dva roky.

To vychází velmi příznivě. Děkujeme za shrnutí a Váš čas.

Grafické znázornění topné soustavy včetně aktuálního topného faktoru a výkonu.
Grafické znázornění topné soustavy včetně aktuálního topného faktoru a výkonu.

Mohlo by Vás zajímat:

Pošlete nám nezávaznou poptávku

Můžete nám také poslat poptávku nebo se na cokoliv zeptat pomocí jednoduchého formuláře.

Poslat poptávku

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.