Možná úskalí při výběru tepelného čerpadla

Možná úskalí při výběru tepelného čerpadla

12/11/2021

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Autor článku: Kábrtová Lucie

Takže na co dát pozor?

Jestliže jste se rozhodli, že Váš nový zdroj tepla bude tepelné čerpadlo, je třeba brát v úvahu několik úskalí při jeho výběru, aby instalace proběhla bez zbytečných problémů.

Výběr vhodného systému

V první řadě je potřeba si rozmyslet, zda se bude jednat o tepelné čerpadlo vzduch-voda nebo země-voda (příp. voda-voda). Každý z těchto systémů má svá specifika. Výhodou systému země-voda je stabilní výkon v průběhu topné sezóny a ve srovnání se systémem vzduch-voda ušetří ročně přibližně 25% provozních nákladů. Je však třeba zmínit, že pořizovací cena tepelných čerpadel země-voda je díky potřebným geotermálním vrtům či plošnému kolektoru vždy neúměrně vyšší. Z tohoto důvodu jsou v 99% instalovány systémy vzduch-voda.

Zásadní je výpočet tepelné ztráty objektu

Pokud máte jasno jaký systém zvolit, pak nejdůležitější otázkou v rámci dimenzování tepelného čerpadla je tepelná ztráta objektu. U novostaveb je tento výpočet součástí projektové dokumentace. U některých staveb však nejsou podklady k dispozici. V takovém případě je žádoucí návštěva obchodně technického zástupce, nebo odborné montážní firmy, ti jsou schopni navrhnout tepelné čerpadlo dle stávající spotřeby na vytápění objektu a dalších kritérií. Následně je třeba upřesnit, co od tepelného čerpadla očekáváme. Kromě samotného vytápění jsou zde možnosti aktivního či pasivního chlazení, ohřevu teplé užitkové vody a ohřevu bazénu.

Distribuční sazba D57d pro tepelná čerpadla

V neposlední řadě je důležité ověřit si dostatečný rezervovaný příkon distributora elektrické energie. Udělení sazby pro tepelná čerpadla D57d je podmíněno právě kvalitou přenosové soustavy, která je dnes na většině území ČR dostatečná, avšak je dobré si tuto podstatnou informaci ověřit.

Nezapomeňte na hlučnost zařízení

Nakonec nezapomínejte ani na otázku hlučnosti zařízení. Předepsané hlukové limity, kdy dle zákona nesmí úroveň hluku na hranici 2 metrů od okna obytné místnosti sousedního objektu překročit hodnotu 40 dBA, mohou v nejednom případě narušit dobré sousedské vztahy. Vše o hlučnosti tepelných čerpadel najdete v rubrice Tepelná čerpadla a hluk v našem blogu.

Zeptejte se nás - nezávazně

Máte zájem o tepelné čerpadlo nebo se chcete jen na něco zeptat?

Napište nám…

 

Štítky

Nezávazná poptávka

Máte zájem o nezávaznou cenovou kalkulaci tepelného čerpadla? Vyplňte náš formulář a pošlete nám nezávaznou poptávku.

Poslat nezávaznou poptávku

Potřebujete radu?

+420 733 166 183 - servis

info@pzpheating.cz

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.