Jak se dotkne zdražení elektřiny majitelů tepelných čerpadel?

Jak se dotkne zdražení elektřiny majitelů tepelných čerpadel?

31/10/2021

Abeceda tepelných čerpadel

Autor článku: Kábrtová Lucie

Letošní zdražení elektřiny je tu

Regulovaná a distribuční část ceny za elektřinu, která tvoří téměř 50 % celkové ceny, se snížila v průměru o 1,7 %. Silová elektřina v tomto roce ale prudce zdražuje. Cena za kilowatthodinu se zvýšila o 15 %. Důvodů je hned několik:

  • evropské státy jeden za druhým zavírají jaderné elektrárny
  • sílí také tlak na zavírání uhelných elektráren
  • cena tzv. emisních povolenek, které si musí kupovat všichni velcí znečišťovatelé ovzduší, roste
  • k vyšší ceně přispívá také tlak centrálních bank, které jí ovlivňují svou měnovou politikou

Aktuálně je cena nejvyšší za poslední 3 roky

Týká se všech. I když máte nyní uzavřenou výhodnou smlouvu, na jejím konci vás zdražení elektřiny 2021 stejně nemine. Majitelé tepelných čerpadel mají distribuční sazbu D56d / D57d. Ta se vztahuje na spotřebu elektřiny v celém domě.

Jaký má vliv zvyšování cen elektřiny na provoz tepelných čerpadel?

Pokud zdraží elektřina, projeví se to samozřejmě i na fakturách za provoz tepelného čerpadla. Velkou výhodou ale je, že tepelné čerpadlo spotřebuje elektřiny jen velmi málo. V důsledku to znamená, že i když se Vám náklady na vytápění s čerpadlem zvýší, všem ostatním sousedům s plynovými kotli, přímotopy, nebo dálkovým teplem se tyto náklady zvýší výrazně víc.

V čem je výhoda tepelného čerpadla?

Výhoda tepelného čerpadla je určena principem jeho fungování, kdy z 1 kW dodané elektrické energie vyrobí 3 až 4 kW tepla. Cena, kterou zaplatíme, je však pouze za 1 kW dodané elektrické energie.

Na zdražení energií nejvíce doplatí majitelé elektrického vytápění, ať už elektrokotlů nebo přímotopů. Jak se dá proti zdražování bránit? Instalovat kvalitní tepelná čerpadla vzduch-voda nebo země-voda, která zajistí co nejnižší možné náklady na vytápění i ohřev teplé vody. Čím budou energie dražší, tím více se vám investice do kvalitního tepelného čerpadla vyplatí.

Zeptejte se nás - nezávazně

Máte zájem o tepelné čerpadlo nebo se chcete jen na něco zeptat?

Napište nám…

Štítky

Nezávazná poptávka

Máte zájem o nezávaznou cenovou kalkulaci tepelného čerpadla? Vyplňte náš formulář a pošlete nám nezávaznou poptávku.

Poslat nezávaznou poptávku

Potřebujete radu?

+420 733 166 183 - servis

info@pzpheating.cz

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.