Je tepelné čerpadlo drahé?

Je tepelné čerpadlo drahé?

24/05/2021

Abeceda tepelných čerpadel

Autor článku: Kábrtová Lucie

Existuje celá řada zdrojů tepla, kterými můžete vytápět Váš rodinný dům nebo ohřívat vodu. Některé zdroje tepla mají levný provoz – klasický kotel na dřevo nebo uhlí, jiné fungují bez obsluhy – elektrokotel nebo plynový kotel, další jsou šetrné k životnímu prostředí – např. kotel na biomasu. Pouze tepelné čerpadlo disponuje všemi výše uvedenými vlastnostmi najednou a zároveň je bez nároků na údržbu a velmi spolehlivé. Z těchto důvodů používáme pro vytápění rodinných domů právě tepelná čerpadla.

Tepelné čerpadlo je moderní a velmi efektivní zdroj tepla. Pro svůj provoz využívá přírodní teplo, které si zdarma půjčuje z Vašeho okolí a vrací jej zpět prostřednictvím tepelné ztráty vytápěného objektu. Jediné, co zaplatíte, je elektrická energie potřebná pro jeho provoz.

Je tepelné čerpadlo drahé?

Cena tepelného čerpadla a jeho kompletní instalace se zdá většině zájemců v prvním okamžiku značně vysoká. Nenechte se ale odradit hned na začátku a přemýšlejte! Zkuste si nejprve porovnat pořizovací cenu tepelného čerpadla a jeho provozních nákladů s jinými způsoby komfortního vytápění a ohřevu vody nebo tuto činnost svěřte odborníkům. Výsledkem budete příjemně překvapeni. Cena za instalaci tepelného čerpadla se liší například od ceny instalace plynového kotle méně, než byste čekali. V případě plynového kotle je totiž nutné započítat kromě ceny kotle i náklady na přivedení plynu k pozemku, rozvody plynu, apod. Pak už jen stačí porovnat rozdíl v investici a v provozních nákladech a rozhodnout se, zda je to pro vás finančně zajímavé.

Vzorový příklad pro rodinný dům s tepelnou ztrátou do 8 kW:

  • Tepelné čerpadlo HP3AWX 06 ECONOMIC ... 146 000 Kč
  • Elektrický rozváděč Powerbox ... 8 900 Kč
  • Akumulační nádoba 120 l se záložním zdrojem ... 7 430 Kč
  • Ohřev teplé vody pro 4 osoby ... 22 250 Kč
  • Oběhové čerpadlo ... 5 690 Kč
  • Propojovací vedení 6 m ... 5 110 Kč
  • Montáž tepelného čerpadla ... 7 000 Kč
  • Celkem bez DPH ... 202 380 Kč / včetně 15% DPH ... 232 737 Kč
  • Maximální možná výše Kotlíkové dotace ... 127 500 Kč
  • Celková cena po odečtení dotace ... 105 237 Kč

 

Hlavním dotačním programem jsou Kotlíkové dotace, určené pro výměnu starých nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. V rámci kotlíkových dotací, můžete získat na tepelné čerpadlo dotaci až 127 500 Kč

V letošním roce pokračuje i dotační program Nová zelená úsporám, kde je možné získat dotaci na výměnu neekologického zdroje tepla nebo elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem. Výše dotace zelená úsporám je až 60 000 Kč.

Další zajímavé články a odkazy:

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.