Tepelné čerpadlo a hluk v obytné zástavbě

Tepelné čerpadlo a hluk v obytné zástavbě

23/06/2020

Tepelná čerpadla a hluk

Autor článku: Filip Hofman

Každý z nás se již někdy setkal s informacemi ohledně hluku tepelných čerpadel. Jedno čerpadlo slyšíme přes půlku obce, druhé neslyšíme ani v pěti metrech. Proč tomu tak je? V tomto článku si vše vysvětlíme.

Tepelné čerpadlo si pořizujeme proto, aby nám má během svého provozu ušetřilo nemalé peníze na vytápění a ohřev teplé vody. V široké nabídce tepelných čerpadel není jednoduché se vyznat. Jeden z parametrů, který je důležité sledovat, je hlučnost tepelného čerpadla. Nikdo nechce obtěžovat své sousedy a řešit následné odstranění tepelného čerpadla na základě rozhodnutí hygienické stanice, ke kterým často dochází. Tomu se vyhnete tím, že budoucí instalaci tepelného čerpadla ohlásíte na stavebním úřadě, který se Vám k instalaci zařízení bude vyjadřovat. Mnohdy se však stává, že investor neinstaluje to tepelné čerpadlo, které měl uvedeno pro jednání se stavebním úřadem. Mnohdy řada na zdroj tepla přichází až k samotnému závěru stavby, kde investor počítá každou korunu a stává se, že volí jinou značku tepelného čerpadla než byla uvedena v dokumentaci původní a přikloní se na stranu levných tepelných čerpadel. Ta ovšem vykazují mnohem horší hlukové parametry a náklady, které investor ušetřil při instalaci, musí poté vynaložit na protihlukové úpravy, přemístění zařízení popř. i jeho odstranění. Vzhledem k parametrům se tohoto u tepelných čerpadel PZP bát nemusíte.

Jak se vyznat v uváděných parametrech? Jeden udává hlučnost v deseti metrech, jiný ve třech metrech

Ač se tak na první pohled může zdát nárůst hlučnosti jen o několik decibelů jako zanedbatelný, je tomu naopak a právě tento „malý rozdíl“ může stát za obrovským rozdílem v hlučnosti.

Českého výrobce tepelných čerpadel PZP HEATING a.s., lze díky vlastnímu vývoji a úpravám tepelných čerpadel, považovat za nejtišší na trhu. Toto dokazují častá umístění v husté zástavbě, blízkosti oken a v těsné blízkosti zahradních posezení, kde konkurenční zařízení vzhledem k naměřené hlučnosti selhaly.

Nejprodávanější tepelné čerpadlo AWX DYNAMIC 08 o výkonu 13 kW nepřesáhne na 1 m 40 dB. To odpovídá zhruba hlučnosti lednice.

Tabulka - porovnání hlučnosti

Tepelné čerpadlo HP3AWX Dynamic 08 (R) 16 (R)
Hladina akustického tlaku Laeq,T v poloprostoru bez odrazových ploch ve vzdálenosti 1 m dB 39,9/36,8* 44,7/43,1*
3 m dB 30,4/27,3* 35,2/33,6*
5 m dB 25,9/22,8* 30,7/29,1*
10 m dB 19,9/16,8* 24,7/23,1*
Hladina akustického výkonu - (30 ot./s) dB 47,9/44,8* 52,7/51,1*

Všechny naše produkty jsou certifikované v renomovaných zkušebnách a jsou držiteli různých certifikátů kvality. Proč tomu tak je? Daných parametrů jsme dosáhli díky mnohaletému vývoji a použití správné technologie.

Zeptejte se nás - nezávazně

Máte zájem o tepelné čerpadlo nebo se chcete jen na něco zeptat?

Napište nám…

Pouze jeden pomaloběžný ventilátor

Tepelná čerpadla PZP používají jeden pomaloběžný ventilátor v provedení se sovími křídly a ne dvou, třech a více rychloběžných ventilátorů. Díky provedení s jedním velkým ventilátorem dosahujeme požadovaného průtoku množství vzduchu s mnohem nižší hlučností.

Aerodynamicky vytvarované lamely

Lamely na výfuku vzduchu tepelného čerpadla jsou přesně vytvarované pro hladký průtok vzduchu pod pečlivě promyšleným náklonem tak, aby nedocházelo k odrážení vyfukovaného vzduchu od země a tím se hlučnost zvyšovala. Tuto úpravu nikde jinde nenajdete a tepelná čerpadla PZP Heating a.s. tím podstatně snížila svou hlučnost.

Rozteč lamel na výparníku

Díky větší rozteči lamel výparníku tepelných čerpadel PZP HEATING a.s. nedochází k častému zamrzání tepelného čerpadla a dochází k velice rychlému odtávání. Toto je další z parametrů snížení hlučnosti tepelných čerpadel, který má za následek i vysoký topný faktor.

Hluková izolace

Komponenty, které jsou zdrojem hluku se kvalitně a poctivě izolují v robustní ocelové konstrukci, což není pravidlem u všech výrobců a nejen díky tomu dosahují tepelná čerpadla PZP vyšších životností.

PZP je záruka české kvality

Pokud použijete tepelná čerpadla výrobce PZP HEATING a.s., nemusíte se bát stížností ze strany sousedů, měření hluku na základě požadavku krajské hygienické stanice a následnému zákazu používání daného tepelného čerpadla z důvodu vysoké hlučnosti.

Využít také můžete poptávky zdarma, kde se Vám budou rádi věnovat naši obchodní zástupci.

V nejbližší době se těšte na pokračování, kde Vám poradíme s umístěním tepelného čerpadla.

Mohlo by Vás zajímat:

Štítky

hlučnost

Nezávazná poptávka

Máte zájem o nezávaznou cenovou kalkulaci tepelného čerpadla? Vyplňte náš formulář a pošlete nám nezávaznou poptávku.

Poslat nezávaznou poptávku

Potřebujete radu?

+420 733 166 183 - servis

info@pzpheating.cz

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.