Na co dát pozor při výběru tepelného čerpadla

Na co dát pozor při výběru tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo se v poslední době stalo velice populárním a úsporným způsobem vytápění. Kromě ekologického přínosu zajišťují tepelná čerpadla hned trojnásobný komfort – vytápění v zimě, chlazení v létě a celoroční ohřev teplé vody. Hlavním zdrojem je obnovitelná energie získaná ze vzduchu nebo ze země, která je zdarma.

Základní informace, které byste měli znát před pořízením tepelného čerpadla

Díky dotačním programům se tepelné čerpadlo stalo přístupnější širšímu okruhu zájemců, kteří se v záplavě různých značek, modelů a názorů prodejců úplně neorientují. Proto bychom zde nyní rádi zopakovali několik důležitých zásad a pravidel, která obecně platí, pokud chcete vybrat to nejvýhodnější řešení pro Váš dům.

Topná sezóna

Topná sezóna nejsou jen dva týdny v lednu, kdy teploty atakují hranici -20 °C. Ač si to běžně neuvědomujeme, tak topit začínáme v říjnu a končíme na přelomu dubna a května.

Tepelná ztráta domu

Tepelná ztráta domu není konstanta, ale hodnota, která se mění dle venkovní teploty. Například dům s tepelnou ztrátou 10 kW při venkovní teplotě -15 °C bude mít při teplotě -5 °C tepelnou ztrátu přibližně 7 kW.

Potřebný výkon

Z klimatických poměrů vyplývá, že objekt využívá maximálního výkonu tepelného zdroje jen několik dní v roce. Z tohoto důvodu se tepelné čerpadlo dimenzuje na 70 - 80 % výkonu k tepelné ztrátě objektu a zbytek energie dodá přídavný zdroj tepla. Tím klesnou pořizovací náklady jak na tepelné čerpadlo, tak i na jeho vlastní provoz.

Zeptejte se nás - nezávazně

Máte zájem o tepelné čerpadlo nebo se chcete jen na něco zeptat?

Napište nám…

Podle čeho tedy vybírat?

Potřebný výkon tepelného čerpadla už nyní známe, ale jaké tepelné čerpadlo vybrat? Jeden prodejce nabízí pětadvacítku za sto padesát, druhý osmičku za dvě stě tisíc. Na první pohled je volba jasná, ale doporučujeme věnovat výběru trochu času. Každý výrobce má povinnost parametry svých výrobků ověřit a certifikovat v nezávislých laboratořích. Spolu s certifikátem výrobku si nechte také předložit osvědčení o provedené zkoušce, kde jsou uvedeny výsledky provedených testů včetně hladiny akustického výkonu při daných podmínkách.

Cenové rozdíly tepelných čerpadel?

Prohlížíte si nabídky různých dodavatelů a překvapují vás velké cenové rozdíly? Někteří dodavatelé se snaží opticky zvýšit výkon prodávaných tepelných čerpadel například uváděním technických parametrů tepelných čerpadel při výhodnějších podmínkách. Vyplatí se dávat pozor při prezentaci výkonu nabízených tepelných čerpadel - dodavatel například udává výkon tepelného čerpadla vzduch-voda 15 kW při +10 °C venkovní teploty. Avšak pro vytápění je důležité, jaké parametry má zařízení při teplotách okolo 2 až 4 °C, což jsou průměrné teploty v našem podnebném pásmu v topném období.

Nezáleží na tom, zda pomocí tepelného čerpadla chcete získávat teplo ze země nebo ze vzduchu, oba tyto systémy snižují spotřebu fosilních paliv, a tak šetří cenné zdroje a snižují emise škodlivin. Důležité je najít optimální řešení pro vaši domácnost. V současnosti je nabídka tepelných čerpadel na trhu tak rozsáhlá, že si každý může vybrat přesně podle svých představ, spotřeby tepla a dle stavebních podmínek domu, a to platí nejen pro novostavby, ale i pro starší rodinné domy. Potřeby jednotlivých domácností jsou však velmi rozdílné, a proto je nutné poradit se s odborníky, kteří umějí posoudit výchozí stav a doporučí to nejlepší ze svého výrobního portfolia. Kvalita zařízení, odborná instalace a servis jsou základními předpoklady toho, že se tepelné čerpadlo skutečně vyplatí.

Mohlo by vás zajímat:

Napište nám Váš dotaz rádi vyřídíme.

Položky označené * jsou povinné


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5, odst. 2 zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete naší společnosti , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.